Kiedy odwiedzić punkt dorabiający klucze samochodowe?

Key Service Górko Olsztyn oferuje profesjonalne dorabianie kluczy samochodowych

 

Kupując auto używane otrzymujemy do niego zestaw kluczyków samochodowych od sprzedającego. Zdarza się, że wcześniejszy właściciel zagubił jeden z nich, przez co dostajemy wybrakowany komplet. Miejscem, do którego powinniśmy się udać w celu uzyskania dodatkowego kluczyka jest punkt dorabiania. Wizyta w takim miejscu może się okazać pomocna także w innych przypadkach. Sprawdzamy, w jakich przypadkach klienci najczęściej odwiedzają punkty dorabiające kluczyki samochodowe.

 

Naprawa pilota samochodowego i jego dorabianie

Klienci punktów dorabiających klucze odwiedzają te miejsca z różnych powodów. Zazwyczaj chodzi o względy bezpieczeństwa, np. w celu zabezpieczenia się przed zagubieniem kompletu kluczy do samochodu. Często jednak powody są nieco bardziej prozaiczne. Kluczyk z immobilizerem może się zwyczajnie popsuć, przez co jazda samochodem stanie się niemożliwa. Naprawa kluczyka samochodowego nie jest wcale tak rzadką sytuacją, jak mogłoby nam się wydawać. Wystarczy, że przez przypadek uszkodzimy kluczyk, np. mocno upuszczając go na ziemię. Chip umieszczony w plastikowym wnętrzu obudowy może wówczas ulec defektowi. Problem pojawia się wówczas, gdy kluczyk do samochodu z immobilizerem działał na zasadach kodowania zmiennego. Wówczas klient będzie musiał zapłacić niemal dwukrotnie więcej, niż w przypadku klucza z kodowaniem stałym. Wiele zależy też od miasta, w którym udamy się do punktu z dorabianiem kluczy. Znacznie więcej zapłacimy w dużych miastach, a w szczególności w Warszawie. Kwota wzrasta, jeśli zdecydujemy się na usługi w renomowanych punktach, np. galeriach handlowych. Kwoty w wybranych 5 miastach prezentują się następująco:

  • Dorabianie kluczy Olsztyn – ok. 120 zł (kodowanie stałe) lub 220 zł (kodowanie zmienne).
  • Warszawa – ok. 160 zł (kodowanie stałe) lub 260 zł (kodowanie zmienne).
  • Zielona Góra – ok. 140 zł (kodowanie stałe) lub 220 (kodowanie zmienne).
  • Kraków – ok. 140 zł (kodowanie stałe) lub 230 zł (kodowanie zmienne).
  • Katowice – ok. 140 zł (kodowanie stałe) lub 220 zł (kodowanie zmienne).

 

Key Serrvice Górko Olsztyn to profesjonalne dorabianie kluczy samochodowych oraz naprawa stacyjek

 

Awaria lub utrata kluczyka samochodowego. Co zrobić, gdy kluczyk samochodowy zginie?

Dorabianie kluczyka samochodowego może odbywać się także w przypadku zagubienia klucza lub jego trwałej utraty. Jeśli stracimy oba kluczyki samochodowe, o zaistniałym fakcie należy powiadomić policję oraz firmę ubezpieczającą. Po wyjaśnieniu formalności będziemy mogli ubiegać się o odszkodowanie, jeśli np. pojazd został nam skradziony. Warto jednak nie doprowadzić do sytuacji, w której zostaniemy tylko i wyłącznie z jednym kompletem kluczy. Dwa zestawy to absolutna konieczność, która oszczędzi nam sporo stresu w sytuacji kryzysowej. O ile w przypadku dorobienia kluczyka samochodowego nie ma większych problemów, to kłopot zaczyna się wtedy, gdy stracimy zarówno zestaw podstawowy, jak i zapasowy. W takim przypadku na miejsce możemy wezwać ślusarza, który stworzy nam nowy klucz na podstawie konstrukcji zamka samochodowego. Jeśli w domyśle kluczyk posiadał immobilizer, to za taką usługę zapłacimy więcej. Koszt wezwania na miejsce specjalisty celem wyrobienia nowego klucza jest dosyć spory. Zwykle jednak zamkniemy się w wartości do tysiąca złotych. Alternatywą jest wizyta w autoryzowanym serwisie marki pojazdu. Jeśli zgłosimy potrzebę dorobienia oryginalnego kluczyka w ASO, to zostanie uruchomiona procedura dotycząca wyrobienia kluczyka na podstawie VIN pojazdu.

 

Naprawa stacyjek i pilotów samochodowych Olsztyn tylko z Key Service Górko

 

Co się bardziej opłaca? Dorabianie kluczyków w różnych punktach

Niestety, usługa uzyskania wtórników w ASO jest zazwyczaj droższa, niż wizyta ślusarza na miejscu. Oprócz nawet kilku tysięcy złotych kosztów będziemy musieli liczyć się z kilkutygodniowym czasem oczekiwania na przysłanie wtórnika, co w zasadzie uniemożliwia nam szybkie rozwiązanie tego problemu. Również i z takimi problemami do punktów wyrabiających klucze samochodowe trafiają klienci. Bywa, że słabej jakości kluczyk samochodowy (np. już kiedyś wyrabiany „po kosztach”) ulegnie mocnemu wykrzywieniu w stacyjce, przez co pęknie. W takich przypadkach konieczna może okazać się naprawa stacyjek, polegająca na ich rozkręceniu, wyjęciu złamanego grota i złożeniu zestawu do punktu wyjściowego. Tego typu usługę bez problemu zrealizuje Key Service Górko!

 

Na czym polega naprawa kluczyka samochodowego i jego dorabianie?

W punkcie serwisowym pracownik dobiera kształt grota, który jest zgodny z oryginalnym kluczykiem. W przypadku wezwania ślusarza na miejsce dokonuje on demontażu wkładki zamka. Po pracach ślusarskich wykonuje się programowanie pilota samochodowego – w innym przypadku kluczykiem otworzymy ręcznie samochód, ale nie uruchomimy silnika. Kodowanie kluczyka polega na uruchomieniu komputera programującego i podpięcie go do portu OBD. Pracownik usuwa wcześniej skonfigurowane klucze i dokonuje programowania nowego egzemplarza. Jeśli proces przebiegł poprawnie, wówczas klient otrzymuje nowy kluczyk i może bezpiecznie korzystać z pojazdu.

Punkty dorabiania kluczyków wizytujemy w różnych sytuacjach. Najczęstszym powodem predestynujących nas do odwiedzenia serwisu jest nagła utrata klucza. Bywa również, że specjalista-serwisant musi zostać wezwany na miejsce, np. w przypadku zacięcia się kluczyka w środku pojazdu, czy też złamania grota w stacyjce. Punkty dorabiania kluczy samochodowych zazwyczaj świadczą także usługi związane z awaryjnym otwieraniem aut.