Kiedy konieczne jest kodowanie kluczyka do samochodu?

Profesjonalne dorabianie kluczy samochodowych Olsztyn tylko z Key Service Górko

Kiedy konieczne jest kodowanie kluczyka do samochodu?

Pewnie każdemu kierowcy zdarzyło się kiedyś zgubić lub zepsuć kluczyk do samochodu. Nie byłoby powodu do paniki, jeśli w domu leży zapasowy komplet. Znacznie gorzej sytuacja wygląda, kiedy dostępny jest tylko jeden z nich i właśnie nie mamy możliwości go użyć. W takim przypadku nie pozostaje nam nic innego, jak udać się do specjalisty i dorobić kluczyk do auta. Jak się jednak okazuje, nie jest to wcale proste zadanie. Jak wygląda dorabianie kluczy samochodowych a jak kodowanie? Kiedy możesz spróbować go naprawić? Z jakich elementów składa się kluczyk? Wszystko zostało wyjaśnione poniżej! Koniecznie zapoznaj się z tym tekstem!

Key Serrvice Górko Olsztyn to profesjonalne dorabianie kluczy samochodowych oraz naprawa stacyjek

Z jakich części zbudowany jest kluczyk samochodowy?

W starszych modelach samochodów kluczyk zawsze zbudowany jest wyłącznie z dwóch elementów, a dokładniej obudowy i grota, co znacznie ułatwia ich dorabianie. Natomiast w nowszych modelach tych elementów jest znacznie więcej. W wielu z nich znajduje się immobilizer, czyli urządzenie, bez którego uruchomienie silnika nie jest w ogóle możliwe oraz sterowanie centralnym zamkiem. Zasilane jest ono baterią, która z reguły wytrzymuje przez mniej więcej dwa lata, choć nadmierna eksploatacja może skrócić jej żywot. Jeśli zacznie się psuć, to z całą pewnością to zauważysz, ponieważ nie będzie działać prawidłowo.

kodowanie i naprawa kluczyk samochodowych w Olsztynie i okolicach

Uszkodzony grot i co dalej?

Do uszkodzenia grotu najczęściej dochodzi w przypadku kluczy, które nie są składane i w dużej mierze jest to skutkiem naszej nieuwagi. Bardzo często nie ma dla nas żadnego znaczenia, czy klucze lądują w kieszeni spodni, torebce, czy też szufladzie. Ważniejsze jest to, że wiemy gdzie ich szukać i możemy sięgnąć po nie w dowolnym momencie. Problem pojawia się wtedy, gdy nagle okazuje się, że nasze zaniedbanie miało swoje skutki, a dokładniej uszkodzony grot. Złamanie grotu, czy jego wykrzywienie dla nas jest jednoznaczne – nigdzie nie pojedziemy, ponieważ jest on niezbędny do przekręcenia kluczyka w stacyjce. W takim wypadku konieczne jest więc dorobienie nowego. Jeśli jesteśmy w posiadaniu kopii starego kluczyka, to zadanie jest dużo prostsze. Specjalista przy pomocy frezarki dokładnie dotnie grot i problem będzie załatwiony. Natomiast, gdy nie mamy zapasowego kluczyka, to niezbędne będzie pobranie wzoru z wkładki zamka, co niestety wiąże się nie tylko z większym nakładem pracy, ale też wyższym kosztem za wykonanie usługi. Co ciekawe, uszkodzony grot zdarza się bardzo często, dlatego lepiej sprawdzają się składane kluczyki lub nasza większa ostrożność w ich przechowywaniu.

Bartosz Górko Olsztyn - dorabianie kluczy

W jaki sposób można zakodować kluczyk?

Kodowanie kluczyka jest konieczne w momencie, gdy pilot działa bez zarzutu, a mimo to po przekręceniu kluczyka silnik w żaden sposób nie reaguje. Całkiem możliwe, że na desce rozdzielczej pojawia się też kontrolka, na której widnieć będzie znaczek kluczyka. Jeśli tak się stało, to jest to znak, że immobilizer uległ awarii i trzeba go naprawić. W tym celu musisz udać się do elektryka wyposażony w część zamienną lub jemu powierzyć jej zakup. Lepiej nie próbować samemu usuwać usterki, ponieważ możemy tylko pogorszyć sprawę. Doświadczony elektryk poradzi sobie z tym o wiele łatwiej i sprawniej.

Dorabianie kluczy samochodowych w Olsztynie - keyservice Górko

Ile kosztuje kodowanie kluczyka?

Zakodować kluczyk to jedno, ale warto się też dowiedzieć, ile taka usługa kosztuje. Przede wszystkim na jej wysokość wpływ ma to, czy zdecydujesz się ją wykonać w niezależnym warsztacie, czy też autoryzowanym serwisie. W obu tych miejscach cena może znacząco się różnić. Przyjrzyjmy się bliżej, co jest korzystniejsze! W serwisie będziesz czekać na wykonanie usługi, a i cena może być sporo wyższa, niż gdy udasz się do warsztatu. Drugą istotną kwestią jest to jaki rodzaj kluczyka posiadasz. Jeżeli jest to klasyczny model zbudowany jedynie z grotu i immobilizera, to kodowanie kluczyka nie będzie kosztowało więcej niż 200 zł. Bardziej zaawansowany, uszkodzony tzw. scyzoryk, czyli taki z chowanym grotem dorobisz za kwotę między 400 a 800 zł. Natomiast kodowanie kluczyka z zaawansowanymi technologiami to koszt nawet większy niż 1000 zł!

Bartosz Górko - Dorabianie kluczy Olsztyn

Jak przebiega programowanie kluczyka elektronicznego?

Elektronika miała ułatwić nam życie i w sumie tak się stało, ale tylko do pewnego momentu. Niestety, kiedy coś zaczyna się psuć, to może się okazać, że wcale nie jest dla nas taka zbawienna. Programowanie kluczyka do samochodu może przebiegać na dwa różne sposoby. Pierwszym z nich jest dorobienie kluczyka zapasowego i zaprogramowanie kodu, który będzie zgodny z immobilizerem. Natomiast w drugim sposobie nie musimy posiadać starego kluczyka. Jednak jest to jednoznaczne z tym, że do każdego urządzenia będzie trzeba wgrać nowy kod. Jest kilka metod, którymi można tę czynność wykonać, a mianowicie: kodowanie chipa, skorzystanie z gniazda diagnostycznego oraz wykonanie kopii immobilizera.

Musisz wiedzieć, że w praktycznie wszystkich kluczykach znajduje się transponder, czyli wspomniany chip. Kiedy kluczyk zostanie włożony do stacyjki, immobilizer znajdujący się w samochodzie połączy się właśnie z transponderem, który umieszczony jest w kluczyku i odczyta zapisane na nim dane. Jeśli wszystko będzie się zgadzało, to silnik zwyczajnie się nie uruchomi lub po chwili zgaśnie. Dlaczego mówimy o tym w tym momencie? Ponieważ kluczyk musi dokładnie dopasowany do konkretnego modelu samochodu. Jeżeli transponder nie będzie kompatybilny z resztą urządzeń, to nie uda się nam uruchomić pojazdu.

Key Service Górko Olsztyn oferuje profesjonalne dorabianie kluczy samochodowych

Jesteś zmuszony dorobić pilot do centralnego zamka? Zobacz, co cię czeka!

Nie tylko dorabianie kluczy do samochodu może spędzać Ci sen z powiek. Jeżeli prawidłowo przestaje działać pilot do centralnego zamka, to niestety będziesz zmuszony go wymienić. Z tym że jest to stosunkowo droga usługa, ponieważ elektronika, która została wykorzystana, także jest kosztowna. Przy dorabianiu pilota niezbędne jest kodowanie kluczyka. Głównie dlatego, że pilot nie będzie pełnił swojej funkcji, jeżeli nie będzie z nim kompatybilny. Jak kodować kluczyk, aby pilot z nim współgrał? Najczęściej wykorzystuje się do tego sekwencję ruchów kluczykiem w stacyjce. Alternatywą jest gniazdo EOB. Co ciekawe, w niektórych japońskich samochodach wystarczy klika naciśnięć na pilocie, a kompatybilność gwarantowana!

dorabianie i kodowanie kluczy samochodowych - Bartosz Górko Olsztyn

Jak otwierać samochód bez kluczyka?

Czasami może zdarzyć się tak, że będziesz zmuszony otworzyć samochód bez konieczności dorabiania kluczyka. Kiedy, a chociażby, kiedy przez własną nieuwagę zatrzasnąłeś kluczyki w środku pojazdu i nie masz zapasowego kompletu. W takiej sytuacji najlepiej jest poprosić o pomoc firmę, która specjalizuje się w takich zadaniach. Fachowcy otworzą drzwi w zaledwie kilka minut bez naruszania wkładki zamka i całego mechanizmu. Koszt takiej usługi waha się w granicy od 100 do 300 zł. Na wysokość ceny wpływ ma godzina wykonywania pracy oraz skomplikowanie zamka. Jeżeli nie masz możliwości zgłosić się do firmy otwierającej zamki bez kluczyka, to masz jeszcze jedną alternatywę, ale będzie cię ona sporo kosztowała. Pewnie domyślasz się co mamy na myśli. Tak, chodzi o wybicie szyby. Jeśli zdecydujesz się na ten radykalny krok, to pamiętaj, pod żadnym pozorem nie rób tego gołą ręką! Użyj do tego czegoś ciężkiego i twardego np. kamienia i wybij szybę od strony pasażera. Dzięki czemu unikniesz ryzyka, że odłamki szkła pojawią się na siedzeniu pasażera i się nimi nie pokaleczysz.

Ile kosztuje dorabianie kluczy samochodowych – podsumowanie

Jak widzisz, uszkodzony, złamany lub zgubiony kluczyk do samochodu może przysporzyć Ci wielu problemów. Dlatego najprostszym rozwiązaniem jest posiadanie innego sprawnego kluczyka. Warto, abyś pomyślał o tym szybciej, zanim zostaniesz postawiony przed faktem dokonanym. W innym przypadku będziesz musiał wykonać którąś z wyżej opisanych czynności. Na koniec musimy wspomnieć o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Mianowicie chodzi o to, że jeśli kiedykolwiek kluczyk złamie Ci się w zamku, to bez względu na okoliczności nie staraj się samemu wyciągać części, która w nim została. Takim działaniem jedynie zniszczysz mechanizm zamka, pogorszysz swoją sytuację i narazisz się na wyższe koszty.

Zapraszamy na stronę https://kluczegorko.pl/