Jak wyciągnąć złamany klucz z zamka? Pięć najlepszych sposobów…

Co zrobić gdy złamie się klucz w zamku? - Dorabianie kluczy Olsztyn

Jak wyciągnąć złamany klucz z zamka? Pięć najlepszych sposobów…

Wyobraź sobie następującą sytuację. Jest siarczysty mróz, śnieg skwierczy pod nogami, a Ty wracasz do cieplutkiego domu lub mieszkania. W pośpiechu sięgasz do kieszeni, chwytasz za pokaźny pęk kluczy, wybierasz ten właściwy, wsuwasz go do wkładki, przekręcasz i… Dzieje się coś, czego nie wyobrażałeś sobie w nawet najgorszych snach – klucz pęka w zamku, uniemożliwiając otwarcie drzwi. Nagle myśl o ciepłej herbacie lub kawie, smacznym obiedzie i przytuleniu ukochanego zwierzaka znajdującego się wewnątrz, oddala się w czasoprzestrzeni. Na czole pojawia się pot, serce zaczyna bić szybciej, a Ty czujesz buzujące wręcz emocje. Natychmiast pojawia się gniew, frustracja oraz bezsilność. Jak wybrnąć z takiej sytuacji? Co zrobić, żeby szybko dostać się do miejsca zamieszkania? No i w końcu – jak wyciągnąć złamany klucz z zamka, nie niszcząc przy tym drzwi?  

Czas na głęboki oddech i chłodną ocenę zaistniałej sytuacji

Wystąpienie sytuacji podobnych do tej opisanej na wstępie wcale nie należy do rzadkości. Często gubi nas pośpiech, rutyna, zmęczenie po pracy i szkole, czy też pojawiające się rozproszenie uwagi, spowodowane na przykład rozmową z sąsiadem, bawiącymi się wokół domu dziećmi, czy też szczekającym beztrosko na podwórku psem. No cóż, wszystko się może zdarzyć, ale dla każdej sytuacji da się też znaleźć optymalne rozwiązanie…

Dorabianie kluczy - Ślusarz w Olsztynie

Ocena zaistniałej sytuacji

Zanim podejmiesz nerwowe kroki, polegające na próbie siłowego wyjęcia uszkodzonego klucza z wkładki, przyjrzyj się dobrze zaistniałej sytuacji. Warto najpierw sprawdzić, czy złamana część klucza znajduje się w całości we wkładce, czy raczej wystaje z niej jakiś fragment, za który można by ewentualnie wyciągnąć uszkodzony element. Dokładne sprawdzenie tego, z czym masz do czynienia, będzie miało kluczowe znaczenie, jeśli chodzi wybór metody najlepszego rozwiązania.

Jeśli z wkładki w drzwiach wystaje fragment klucza, który można uchwycić odpowiednim narzędziem, na przykład cążkami, kombinerkami, szczypcami, czy pęsetą, to sprawa wydaje się prosta i mało kłopotliwa. Wystarczy wybrać się do najbliższego sklepu z narzędziami lub akcesoriami dla majsterkowiczów i nabyć odpowiedni sprzęt. Warto jednak pamiętać, aby podczas podejmowanej próby usunięcia pozostałości klucza z wkładki zachować spokój i koncentrację. Chodzi o to, żeby przypadkiem nie wcisnąć pozostałości klucza jeszcze głębiej do wkładki, bo to może być już sytuacja znacznie bardziej skomplikowana i wymagająca innych, mniej przyjemnych oraz często kosztownych działań.

Dorabianie kluczy Olsztyn - Ślusarz

Jeśli z wkładki w drzwiach nie wystaje fragment klucza, co jest wariantem zdecydowanie mniej optymalnym, to wymagane czynności będą musiały wyglądać nieco inaczej. Zwykłe szczypce, czy kombinerki nic tutaj nie pomogą, bo nie ma możliwości uchwycenia nimi pozostałości klucza. Niezmienne jest natomiast to, że i w tym przypadku zachodzi potrzeba ustalenia odpowiedniego planu i „strategii” działania. Co więc zrobić w takiej sytuacji, aby wyciągnąć złamany klucz z zamka?

Pięć najlepszych sposobów na wyciagnięcie złamanego klucza z zamka

Jeśli zastanawiasz się, jak poradzić sobie z usunięciem złamanego klucza który jest w zamku od drzwi, to zapewne ucieszy Cię fakt, że nie zawsze w takiej sytuacji trzeba udać się do ślusarza (choć często jest to rozwiązanie rekomendowane, z uwagi na czas usunięcia „awarii”, skuteczność oraz „bezinwazyjność” takiego rozwiązania). Jak zatem wybrnąć z tej niestandardowej i często stresującej sytuacji samodzielnie? Potrzeba będzie odrobina determinacji i choćby podstawowe narzędzia. Poniżej znajdziesz pięć najlepszych metod, jakie polecają fachowcy.

Metoda „drugiego klucza”

W sytuacji, kiedy posiadasz dostęp do drzwi z drugiej strony, istnieje możliwość wyciągnięcia złamanego klucza, poprzez włożenie drugiego klucza z przeciwnej strony. Możesz przedtem delikatnie nasmarować wkładkę środkiem zwiększającym poślizg (np. popularnym WD-40). Następnie wsuń delikatnie drugi klucz i lekko (z wyczuciem, aby nic nie uszkodzić) stuknij kilkakrotnie w tenże kluczyk młotkiem lub innym, podobnym narzędziem. Jest szansa, ze złamany klucz wysunie się z drugiej strony wkładki na tyle, aby wyjąć go następnie np. szczypcami.

Metoda „magnetyczna”

Kolejna propozycja na wyciągnięcie złamanego klucza, polega na zastosowaniu silnego magnesu. Jeśli posiadasz go lub możesz pożyczyć np. od życzliwego sąsiada, to warto spróbować. Nasmaruje wkładkę zwiększającym poślizg i przyłóż magnes do wkładki. Oczywiście warunkiem zastosowania tej metody jest posiadanie klucza, wykonanego z materiału na bazie żelaza.

Metoda „wiercąca”

Inną możliwością, choć już znacznie bardziej „inwazyjną”, jest zastosowanie wkrętarki i wiertła o średnicy pomiędzy 1,5 mm, a 2 mm. Przy sprzyjających okolicznościach, możliwe będzie delikatne nawiercenie wystającego fragmentu klucza, które umożliwi stworzenie punktu zaczepienia dla np. drutu, szczypiec, czy choćby nożyczek, którymi możesz spróbować zahaczyć i wyciągać pozostałość klucza. W tym przypadku bardzo jednak należy uważać, żeby nie uszkodzić wkładki, a w skrajnych przypadkach, także drzwi.

Metoda „narzędziowa”

Jeśli posiadasz odpowiedni zestaw narzędzi, które służą do wyciągania uszkodzonych kluczy, to usunięcie „awarii” nie powinno stanowić większego problemu. Świetnie sprawdzają się w tym celu specjalne zestawy ślusarskie (coś na kształt blaszek, drucików), które można nabyć w specjalistycznych sklepach lub w Internecie. Alternatywą jest próba wykonania takiego narzędzia samodzielnie (np. za pomocą wyrzynarki), ale wymaga to odpowiednich umiejętności, czasu, posiadania stosownego sprzętu i materiału, z którego można wykonać swego rodzaju „wytrych”.

Metoda „wezwij fachowca”

W sytuacji, kiedy nie czujesz się na siłach, aby podjąć samodzielną próbę usunięcia uszkodzonego klucza z zamka lub nie posiadasz o prostu odpowiednich narzędzi, najlepszym rozwiązaniem będzie  skorzystanie z usługi fachowca – ślusarza. To rozwiązanie należy do najszybszych, najskuteczniejszych i najbezpieczniejsze dla Twojego zamka i drzwi.

uszkodzony klucz w zamku - zadzwoń po ślusarza w Olsztynie

Jak wyciągnąć złamany klucz z zamka – rekomendowane rozwiązanie

Specjalista z łatwością podejmie się przywrócenia zamka drzwi do pierwotnego stanu, nie narażając naszych drzwi na uszkodzenie, pamiętajmy że naprawa drzwi często może okazać się dużo droższa, niż się na początku wydaje. Specjalistyczne wsparcie oraz fachową pomoc znajdziesz z pewnością na stronie https://kluczegorko.pl/. Firma Key Service Bartosz Górko w Olsztynie pomoże Ci zarówno w usunięciu wadliwego klucza z zamka, jak i w dorobieniu nowego zestawu, który posłuży długie lata.